Kriptografi nedir?

Created by Nazlı Soner, Modified on Sun, 11 Sep 2022 at 08:34 PM by Nazlı Soner


"Kripto para" kelimesindeki "kripto" (crypto) Yunancada "gizli" demektir - - bu da size kriptografi alanının ne olduğu hakkında bir ipucu verir. Kriptografi, iki ya da daha fazla taraf arasında güvenli, şifreli mesajlar ve veriler gönderme çalışması ve uygulamasıdır. Gönderen mesajı "şifreler", yani üçüncü tarafa içeriğini gizler ve alıcı "şifresini çözerek" mesajı tekrar okunabilir yapar.


Kripto para birimleri, işlemlerin anonim, güvenli ve "güvenilmez" olmasını sağlamak için kriptografi kullanır; bu, bir kişiyle güvenli bir şekilde işlem yapmak için o kişi hakkında hiçbir şey bilmenize gerek olmadığı anlamına gelir - ve bankaya, kredi kartı şirketine, hükümete veya ortadaki herhangi bir üçüncü tarafa da ihtiyacınız yoktur. Kriptografi sadece dijital para için önemli değildir. - bilgisaysarımız ve bağlı olduğu ağ, yaptığınız her bir Google aramasından, gönderdiğiniz her maile kadar sürekli veri şifreleyip çözüyor.


Genel-özel anahtar şifrelemesi nasıl çalışır?


- Bitcoin tüm kullanıcılarına kriptografik olarak bağlantılı genel bir anahtar oluşturan özel bir anahtar (gerçekten çok güçlü bir şifre) verir. İnsanlara genel anahtarınızı özgürce verebilirsiniz - hatta birinin size Bitcoin göndermesi için tüm gereken bilgi budur. Ama fonlara erişmek için özel anahtar gereklidir.


- Bitcoin'i devrim niteliğinde yapan şeylerden biri çift harcama sorununa olan çözümüdür: işlemlerin gerçekliğini onaylamak için kriptografik metotlar kullanan bir eşler arası ağ.


- Genel anahtarınız, bir dizi veriyi alıp bir algoritma aracılığıyla işleyen “hashing” (karma) adı verilen bir yöntemle özel anahtarınızdan üretilir. Bu süreci tersine çevirmek neredeyse imkansızdır, bu yüzden kimse genel anahtarınızdan özel anahtarınızı tahmin edemez.- Genel anahtarınız ve özel anahtarınız bağlantılı olduğundan, ağ bitcoininizin size ait olduğunu bilir ve özel anahtara sahip olduğunuz sürece sizin olarak kalır.


- Bir aracıya sahip olmamanın bir diğer etkisi de, Bitcoin işlemlerinin geri döndürülemez oluşudur (nihayetinde, bir hata yaparsanız arayacağınız bir kredi kartı şirketi yoktur). Fakat bu bir hata değil, özelliktir: kalıcı işlemler iki kere harcama sorununun çözümünün önemli bir parçasıdır.


- Çözümün diğer yarısı, her işlemi belgeleyen ve ağdaki tüm bilgisayarlar tarafından sürekli doğrulanan ve güncellenen dev, merkezi olmayan bir defter (bir bankanın bakiye defterini hayal edin) olan Bitcoin blok zinciridir.
Was this article helpful?

That’s Great!

Thank you for your feedback

Sorry! We couldn't be helpful

Thank you for your feedback

Let us know how can we improve this article!

Select atleast one of the reasons

Feedback sent

We appreciate your effort and will try to fix the article