Piyasa değeri ( Market Cap ) nedir?

Oluşturan: Nazlı Soner, Şu tarihte değiştirildi Sun, 11 Sep 2022 şunda: 08:42 PM şuna göre Nazlı Soner


Piyasa değeri, şirketin tüm hisselerinin toplam dolar değeri veya Bitcoin veya başka bir kripto para birimi söz konusu olduğunda, çıkarılan tüm coinlerdir. Kriptoda, piyasa değeri herhangi bir zaman içinde bir coin fiyatının çıkarılan toplam coinlerin sayısı ile çarpılmasıyla hesaplanır.


Piyasa değerini bir varlığın ne kadar sabit olabileceğine dair kaba bir gösterge olarak düşünebilirsiniz. (Şunu unutmamak gerekir ki, kriptonun en büyük piyasa değeri Bitcoin bile dalgalanma yaşıyor.) Ancak daha büyük bir geminin ağır hava koşullarında güvenli bir şekilde yol alabilmesi gibi, çok daha büyük bir piyasa değerine sahip bir kripto para biriminin, çok daha küçük bir piyasa değerine sahip olandan daha istikrarlı bir yatırım olma olasılığı daha yüksektir. Tersine, daha küçük piyasa değerine sahip dijital birimleri, piyasanın kaprislerine karşı daha hassastır ve sonrasında büyük kazançlar veya dramatik kayıplar görebilir.


Piyasa değeri neden önemlidir?


Fiyat, bir kripto para biriminin değerini ölçmek için sadece bir yoldur. Yatırımcılar, tüm hikayeyi görebilmek ve diğer kripto paralarla değeri karşılaştırmak için piyasa değerini kullanırlar. Önemli bir istatistik olarak, bir kripto paranın büyüme potansiyelini ve diğerlerine kıyasla almak için güvenli olup olmadığını gösterebilir.


Örnekle açıklayacak olursak, iki hayali kripto paranın piyasa değerini karşılaştıralım:


• A kripto para biriminin dolaşımda 400,000 coini varsa ve her bir coin 1$ ediyorsa, piyasa değeri 400,000$'dır.


• B kripto para biriminin dolaşımda 100,000 coini varsa ve her bir coin 2$ ediyorsa, piyasa değeri 200,000$'dır.


B kripto para biriminin bireysel coin fiyatı A kripto para biriminden daha yüksek olsa da, A kripto para biriminin toplam değeri B kripto para biriminin iki katıdır.


Yine de, birçok kripto para biriminin piyasa değerinin, dalgalanmaları nedeniyle çarpıcı biçimde sallanabileceğini belirtmek de önemlidir.


Piyasa değeriyle ne yapabilirsiniz?


Piyasa değeri, bir kripto paranın toplam değeri ile başka kripto paranınkini karşılaştırmanıza olanak sağlar böylece daha daha bilinçli yatırım kararları alabilirsiniz. Kripto para birimleri piyasa değerlerine göre üç kategoriye ayrılmışlardır:


1) Bitcoin ve Ethereum gibi büyük sermayeli kripto para birimleri, 10 milyar dolardan fazla piyasa değerine sahiptir. Yatırımcılar, onları düşük riskli yatırımlar olarak görürler çünkü, kanıtlanmış bir büyüme geçmişine ve genellikle daha yüksek likiditeye sahiptirler - yani, fiyat önemli ölçüde etkilenmeden daha fazla sayıda insanın nakit çekmesine dayanabilirler.


2) Orta sermayeli kripto para birimleri, 1 ve 10 milyar dolar arasında piyasa değerlerine sahiplerdir - genellikle daha fazla kullanılmamış potansiyele, ancak aynı zamanda daha yüksek riske sahip oldukları kabul edilir.


3) Küçük sermayeli kripto para birimleri, 1 milyar dolardan az piyasa değerine sahiptir ve piyasa duygusallığına bağlı olarak önemli ölçüde dalgalanmalara en duyarlı olanlardır.


Piyasa değeri kripto para birimlerinin toplam değerini karşılaştırmada kullanışlı bir ölçektir ancak herhangi bir yatırımın risklerini tartarken piyasa eğilimleri, bir kripto para biriminin istikrarı ve kendi finansal durumunuz göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız