Özel anahtar ( private key) nedir?

Oluşturan: Nazlı Soner, Şu tarihte değiştirildi Sun, 11 Sep 2022 şunda: 08:30 PM şuna göre Nazlı Soner


İlk kez kripto para aldığınızda size iki anahtar verilir: email adresi gibi çalışan (başkalarıyla güvenli bir şekilde paylaşabileceğiniz, para göndermenize veya almanıza izin veren) bir genel anahtar (cüzdan adresi) ve tipik olarak harfler ve numaralar dizisinden oluşan (ve kimseyle paylaşamayacağınız) özel anahtar. Özel anahtarı, paranızın bulunduğu dijital kasayı açan şifre olarak düşünebilirsiniz. Özel anahtarınıza erişim sadece ve sadece sizde olduğu sürece, paralarınız güvendedir ve bir internet bağlantısıyla dünyanın her yerinden yönetilebilir.Özel anahtarlar neden önemlidir?


Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri merkezi değildir, yani ortada paranızı tutan bir banka ya da başka bir kurum yoktur. Yerine, kriptonuz blok zinciri adı verilen teknolojiyle bir bilgisayar ağı üzerinden dağıtılır. Kripto blok zincirlerinin özelliklerinden biri açık olmalarıdır: herkes tüm genel anahtarlar ve işlem bilgilerini görebilir.


Bazı karmaşık matematikle, aslında genel anahtarınız özel anahtarınız tarafından yaratılır, bu da onları eşleşen bir çift yapar. Genel anahtarınızla bir işlem yaptığınızda, özel anahtarınızla işlemi yapanın gerçekten siz olduğunu onaylamış olursunuz.


Her şey apaçık olsa da, aynı zamanda anonimdir. Kripto kullanmak için isim, adres veya başka bir bilgi vermenize gerek yoktur.


Örneğin Bitcoin'i ele alalım. Bitcoin'in alınıp satıldığını veya kullanıldığını her meraklı gözlemci görebilse de, sadece özel anahtarın sahibi o işlemleri yapabilir.


Özel anahtarlarınızı nerede saklamalısınız?


Onları bir kripto cüzdanında çevrim içi olarak saklayın: Bazı insanlar için, Coinbase tarafından sunulduğu gibi, özel anahtarlarını yönetmek için en iyi ve en kolay seçenek sanal bir cüzdan kullanmaktır. Bunlar "sıcak" cüzdanlar olarak bilinirler çünkü özel anahtarlarınız internette saklanır. Bu dijital paranızı alma, satma ya da kullanmayı internette kredi kartı kullanmak kadar işlevsel ve ulaşılabilir hale getirir. Güvenlik ve iki aşamalı kimlik doğrulama gibi özellikler açısından uzun bir geçmişe sahip bir şirket tarafından sağlanan bir cüzdan seçin.


Onları çevrimdışı güvenli bir yerde saklayın: Bazı yatırımcılar özel anahtarlarını internet bağlantısı olmayan bir bilgisayarda, bir kağıt üzerine yazarak ya da sadece ezberleyerek saklamayı tercih ediyor. Buna "soğuk depo" deniliyor ve dijital hırsızlığa karşı özel anahtarınızı korusa da, başka riskler yaratırken kriptonuzu kullanmayı daha az uygun hale getirir.


Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız