Lightining Network nedir?

Created by Nazlı Soner, Modified on Sun, 11 Sep 2022 at 08:02 PM by Nazlı Soner


Tanım: Lightning Network,  işlemleri ana blok zincirinden alarak kullanıcıların daha hızlı ve ucuza Bitcoin gönderip almalarını sağlar, bunu otobandaki yüksek doluluklu araç şeridi gibi düşünebilirsiniz.


Lightning Network, işlemleri olabildiğince ucuz ve hızlı yapmak için tasarlanmıştır. Otobanlardaki yüksek doluluklu araç şeridi gibi düşünebileceğiniz, "2. katman" blok zincirleri diye bilinen daha yeni bir kripto teknolojileri sınıfına aittir. İşlem "trafiğinin" birazını Lightning Network'ün "2. katman" blok zincirine boşaltarak, ana Bitcoin blokzinciri ("1. katman") daha hızlı hareket edebilir. Lightning Network'ün kullanım durumlarından bazıları nelerdir?


Twitter, kullanıcıların Lightning Network aracılığıyla Bitcoin "bahşişleri" gönderip almasına olanak sağlıyor. Lightning Network uyumlu ödeme uygulaması Strike ile, Twitter'ın aylık 360 milyon aktif kullanıcısının çoğu, diğer Twitter hesaplarına anında ve bedava olarak Bitcoin ödemelerini gönderebiliyorlar.


El Salvador, Salvadorlulara para transfer ücretlerinde yılda yaklaşık 400 milyon dolar tasarruf etme amacıyla kısmen Bitcoin'i yasal ihaleye çıkaran ilk ülke oldu. Devlet tarafından yaratılan cüzdan Chivo, Lightnin uyumlu ve sorunsuz sınır dışı ödemelere olanak vermek üzere tasarlanmıştır. Ekim itibariyle, Chivo, El Salvador'da sürekli olarak en çok indirilen uygulamalardan biri oldu.


Lightning Network gibi bir şey neden gerekli?


Satoshi Nakamoto 2008 tarihli bir beyaz sayfaya ilk kez Bitcoin'i tanımladığında, takma adlı yaratıcı, "eşler arası elektronik nakit" ifadesini kullandı - kripto para biriminin bir gün insanların mal ve hizmetler için çevrimiçi ödeme yapmasının popüler bir yolu olabileceğini öne sürdü.


Lightning Network, kısmen Bitcoin'in Nakamoto'nun ön gördüğü gibi daha çok dijital para olarak çalışmasına yardımcı olmak adına icat edildi. İşlemleri Bitcoin'in çekirdek blok zincirinden çok daha hızlı ve ucuz bir şekilde "zincir dışı" - tipik olarak bir sentin bölümleri olan ücretlerle - işler. Aynı zamanda Lightning işlemlerinin, ana blok zinciri işlemlerinden enerji yoğunluğu azdır. 


Ana Bitcoin blok zinciri (katman 1) tipik olarak saniyede 10'dan az işlemi gerçekleştirebilirken, Lightning Network (katman 2) teorik olarak saniyede milyonlarca işlemi gerçekleştirebilir.


Lightning Network nasıl çalışır? 

 

Lightning Network, kullanıcı çiftleri arasında blok zinciri dışı ödeme kanalları kurmak için akıllı sözleşmeler kullanır. Bu kanallar bir kere kurulduğunda, ödenekler aralarında anında transfer edilebilir. 

 

Akıllıca, ağın tüm kullanıcılar arasında eşler yaratmasına gerek yok. Örneğin, A kullanıcısı B kullanıcısıyla, ve C kullanıcısının B kullanıcısıyla kanalı varsa ama A kullanıcısıyla yoksa, ödenekler yine de tüm ağ bağlantılı partiler arasında özgürce transfer edilebilir. Lightning adresleri tipik Bitcoin adresleri gibi gözükür ve ödeme süreci kullanıcılar için çok benzerdir.  

 

Kullanıcılar ne zaman olursa olsun ödeme kanallarını kapatabilir ve nihai bakiyelerini çekirdek blok zincirine yerleştirebilir. 

 

Çekirdek blok zincirine sadece ödeme kanallarının açılış ve kapanışları kaydedildiği için, tüm Bitcoin ağı daha hızlı hareket edebilir. Ek olarak, Lightning Network işlemleri ana blok zincirde yapılanlardan daha gizli olabilir.  


Lightning Network'e nasıl başlayabilirsiniz?


Lightning Network kullanarak işlemler yapmak istiyorsanız, Lightning uyumlu bir cüzdana biraz BTC göndermeniz gereklidir. Popüler seçenekler "gözetimli" ve "gözetimsiz" cüzdanları içerir. 


Emanet edilebilir/Gözetimli cüzdanlar

Seçenekler arasında Strike, Blue Wallet ve Wallet of Satoshi bulunur. Bunlar başlangıç seviyesindekiler için uygundur çünkü özel anahtarınızı yöneterek kripto gönderip almayı basitleştirirler. Örneğin, parolanızı kaybederseniz, yenileyebilirsiniz.


Emanet edilemeyen/Gözetimsiz cüzdanlar

Bu cüzdanlar kullanıcı tarafından yönetilirler ve daha tecrübeli tüccarlar arasında popülerdir - sizden başka kimse sizin özel anahtarınıza sahip değildir. Eğer cüzdanınızı kaybeder ya da hasara uğratırsanız veya parolanızı unutursanız, paranıza erişimi kaybedebilirsiniz. Bu yüzden, seçtiğiniz cüzdanı nasıl yedekleyeceğinizi veya geri getirebileceğinizi öğrendiğinizden emin olun. Was this article helpful?

That’s Great!

Thank you for your feedback

Sorry! We couldn't be helpful

Thank you for your feedback

Let us know how can we improve this article!

Select atleast one of the reasons

Feedback sent

We appreciate your effort and will try to fix the article