Çekim işlemleri Sıkça Sorulan Sorular

Created by Nazlı Soner, Modified on Sun, 05 Feb 2023 at 06:04 PM by Nazlı Soner

1- Kripto Çekim işlemi ne kadar zamanda gerçekleşir?


Kriptoların çekim işlemleri genel olarak çekim talebi ile birlikte hemen gerçekleşmektedir. Ancak bu durum bazı istisnalara tabidir. İstisnai durumdaları aşağıda bulabilirsiniz. Kripto çekimleri ile ilgili makul süre 10 dakika ile 3 saat arasındadır.  Bu süre içerisinde eğer hala çekim talebiniz gerçekleşmemişse lütfen destek birimlerimize başvurun. 


İstinai durumlar:

* Yanlış çekim adresi girilmiş olması

* Çekim işlemlerinde yoğunluk yaşanması

* Çekim yapan kişinin güvenlik önlemleri altında olması

* Çekim yapılan hesabın güvenlik nedeniyle çekim işlemlerinin durdurulmuş olması

* KYC bilgilerinde tutarsızlık 

* Çekim yapan kişinin şüpheli işlem nedeniyle incelemede olması


Yukarıdaki durumlardan herhangi biri gerçekleştiğinde çekim işlemi gerçekleşmeyecektir. Bu durumda lütfen destek birimlerimize başvurunuz. Destek birimlerimize başvurmadan önce lütfen "Destek Hizmeti Şartlarını" okuyunuz.


2- Türk Lirası Çekim işlemi ne kadar zamanda gerçekleşir?


Türk lirası çekim işlemlerinde ise Byte Exchange TR mobil uygulaması ya da internet sitesi üzerinden kripto para cinsinden para çektiğiniz zaman genel olarak bu işlem 30 dakika ile 3 saat içinde  gerçekleşir. Türk Lirası çekme işlemini de benzer şekilde 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz. Çoğu durumda 30 dakika - 3 saat içinde çektiğiniz Türk Lirası miktarı seçtiğiniz banka hesabına aktarılmış olacaktır.

 

 7/24 para çekme işlemini yapabileceğiniz bankalar Byte Exchange TR’nin Finansbank hesabıdır entegrasyon kapsamında hizmet desteği verilecek bankalar genişletilecektir. Finansbank ve Enpara dışındaki bankalara mesai saatlerinin dışında yapacağınız çekimler EFT olarak gönderilecek olup mesai saatleri içerisinde hesabınıza geçecektir.


Byte Exchange TR  mesai saatleri dışında Türk Lirası  ile çekim yapmak isteyen kullanıcıların işlemlerini kolaylaştırmak için FAST ile çekim işlemleri sağlamaktadır.

Her kullanıcı  en üst 1 adet FAST Banka Limiti olan 5000 Türk Lirasına kadar para çekme talebinde bulunabilir.


Her Kullanıcı için bu çekme yöntemi standartı mesai saatleri dışında 1 adet işlem ile sınırlandırılmıştır.

Birden fazla Fast işlem çekim talebinde bulunduysanız bu işlem talebiniz  ilk iş günü içerisinde  tamamlanır.

Haftasonu  Banka mesai saatleri dışında yapılacak TR çekim talepleri de aynı standartlara tabi şekilde tamamlanmaktadır.


Çekim işleminiz bazı durumlarda beklenenden daha uzun sürebilir lütfen istisnai durumları kontorol ediniz.

İstinai durumlar:

* Yanlış çekim adresi girilmiş olması

* Çekim işlemlerinde yoğunluk yaşanması

* Çekim yapan kişinin güvenlik önlemleri altında olması

* Çekim yapılan hesabın Ygüvenlik nedeniyle çekim işlemlerinin durdurulmuş olması

* KYC bilgilerinde tutarsızlık 

* Çekim yapan kişinin şüpheli işlem nedeniyle incelemede olması


Yukarıdaki durumlardan herhangi biri gerçekleştiğinde çekim işlemi gerçekleşmeyecektir. Bu durumda lütfen destek birimlerimize başvurunuz. Destek birimlerimize başvurmadan önce lütfen "Destek Hizmeti Şartlarını" okuyunuz.


3- Çekim işleminde "MAXTXN LIMIT " hatası alıyorum Nasıl çözebilirim?


MAXTXN Limit yeterli çekim limitinizin olmadığını ifade etmektedir. Bu genel olarak Kimlik doğrulama (KYC) seviyenizin yeterli olmamasından kaynaklanır. Bu nedenle öncelikle KYC seviyenizin yeterli olup olmadığını kontrol ediniz.  KYC seviyeniz yeterli olmasına rağmen hata almaya devam ediyorsanız lütfen destek birimlerimize başvurunuz. Destek birimlerimize başvurmadan önce lütfen "Destek Hizmeti Şartlarını" okuyunuz.


4- Çekim işleminde "MINTXN LIMIT " hatası alıyorum Nasıl çözebilirim? 


MINTXT Limit mevcut bakiyenizin üzerinde yada izin verilen çekim minimum çekim limitinin altında çekim yapmaya çalıştığınızda görebileceğiniz bir hatadır. Bu genel olarak Kimlik doğrulama (KYC) seviyenizin yeterli olmamasından kaynaklanır. Bu nedenle öncelikle KYC seviyenizin yeterli olup olmadığını kontrol ediniz.  KYC seviyeniz yeterli olmasına rağmen hata almaya devam ediyorsanız lütfen destek birimlerimize başvurunuz. Destek birimlerimize başvurmadan önce lütfen "Destek Hizmeti Şartlarını" okuyunuz.


5- Çekim işleminde " Decimal Divisibility Violation  " hatası alıyorum Nasıl çözebilirim?


Bu hata çekim talebinizin  virgülden yada noktadan sonra 6 desimali geçmesi durumunda karşılaşacağınız bir hatadır. Örneğin çekim işleminizde herhangi bir birimde çekim miktarı 123.456789123456789 şeklinde ana bakiyenin kusuratları 6 karakteri geçiyorsa bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Bunun yerine 123.4567 gibi kusüratlı kısmı kısaltarak çekim talebinde bulununuz.


6- Çekim işleminde " Invalid or Expired Token " hatası alıyorum Nasıl çözebilirim?


Bu hata gerekli eposta, sms, ve google authenticator çift adımlı doğrulama kodlarından birini yada bir kaçını süresi dolduktan sonra yada yanlış girdiğinizi ifade etmektedir. 

Lütfen kodları girerken en son gelen kodlar olduğundan emin olunuz. Eğer geçmiş kodlar ile karıştırıyorsanız bizden gönderilmiş geçmiş kodları siliniz. Google Authenticator kodunun süresinin girdiğinizde dolmadığından emin olunuz.


7- Çekim yapmaya çalışıyorum ancak Eposta ve/veya SMS doğrulama kodu gelmiyor Nasıl çözebilirim? 


Eposta ve SMS kodları sisteme sizin tarafınızdan tanımlanmış eposta ve SMS  bilgilerine gönderilmektedir. BU bilgilerin doğruluğundan emin olunuz. İnternet bağlantınızın ve/veya telefon hattınızın bağlantısından emin olunuz. Israrlı şekilde arka arkaya kod istemeniz durumunda sistem sizi bloke edecektir. Bu durumda herhangi bir SMS  ve Eposta doğrulama kodu alamazsınız. Sistem blokesi 1 saat sonra kalkacaktır. 1 saat sonunda tekrar denediğinizde hala kod alamıyorsanız lütfen destek birimlerimize başvurunuz. Destek birimlerimize başvurmadan önce lütfen "Destek Hizmeti Şartlarını" okuyunuz.


8- Çekim işlemini hızlandırabilir miyim?


Gerek kripto gerekse TL çekim süreçleri kendi sistematikleri içerisinde çalışmakta olup işlemler sırayla işlenmektedir. Bu işlemlerin hızlandırılması veya geciktirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle lütfen yukarıda verilen makul süreler içerisinde çekim işleminin tamamlanmasını bekleyiniz. Bu süreler içerisinde tamamlanmadığı durumda Destek birimlerimize başvurunuz. Destek birimlerimize başvurmadan önce lütfen "Destek Hizmeti Şartlarını" okuyunuz.


9- Kripto çekim işleminde yanlış ağ adresi girdim nasıl iptal edebilirim?


Kripto çekiminde yanlış ağ adresi girdiğinizde 2 durum mümündür. Eğer ağ  Ethereum ve Ethereum tabanından üretilen 0x ile başlayan cüzdanlara sahip değilse ( Tron, Solana vb.) bu durumda işlem gerçekleşmeyecek ve makul süre sonunda çekim işleminiz sistem tarafından iptal edilecektir. Lütfen işlemin iptal edilmesini bekleyiniz.


Eğer kripto varlığınızı ethereum bazlı bir blockchain ağında yanlış adrese gönderdiyseniz ve gönderim işlemi tarafımızdan gerçekleştirilmişse , bu adres bir borsa cüzdanı değil bir merkeziyetsiz cüzdana aitse (trustwallet, byte wallet, metamask vb.)   hangi ağa gönderdiyseniz merkeziyetsiz cüzdanınızın 12 kelimelik kurtarma ifadeleri ile yada özel anahtarınız ile gönderim yaptığınız ağda cüzdan açınız. 

Eğer başka bir borsa adresine yanlış ağda çekim yaptıysanız lütfen ilgili borsanın destek hizmetleri ile irtibata geçiniz.


10- Kripto çekim işlemi iptal edilebilir mi?


Kripto çekim işlemleri anlık olarak gerçekleşmektedir. Bu kapsamda eğer işleminiz otomatik olarak tamamlanmışsa iptal işlemi yapılamaz ve işlem geri alınamaz. İşleminiz makul süre içerisinde gerçekleşmemişse lütfen destek birimimize başvurunuz. Destek birimlerimize başvurmadan önce lütfen "Destek Hizmeti Şartlarını" okuyunuz.


Was this article helpful?

That’s Great!

Thank you for your feedback

Sorry! We couldn't be helpful

Thank you for your feedback

Let us know how can we improve this article!

Select atleast one of the reasons

Feedback sent

We appreciate your effort and will try to fix the article